לוגו האתר
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

4 ימים במערב קפריסין

טיול משפחתי בפאפוס

סיכום הועלה לקבוצת הפייסבוק שלנו על ידי Roman Kositski ופורסם באישורו

הסיכום טיול של 4 ימים מלאים במערב קפריסין עם שני ילדים (8 ו-5). פסח 2023, תחילת אפריל. 

תחזיקו חזק, זה הולך להיות פוסט ארוך.
עמל"ק – מנהלות, צפון מערב האי, הרי טרודוס, הביתה.
יש גם תמונות, אז בכלל.. (לחצו כאן לתמונות ולפוסט המקורי)
רקע: אנחנו מגדירים את עצמנו כמשפחה מטיילת ומעדיפים קניון בין הרים על פני קניון עם חנויות. בנוסף, לשבת בבריכה במלון ו"אטרקציות" פחות מדברות אלינו. התאם, אופי הטיול שעשינו לא מתאים לכל אחד, אבל אני מקווה שניתן יהיה לקחת מפה רעיונות ושכל אחד וכל משפחה יבנו את הטיול המושלם (ככל הניתן) שלהם.
מנהלות: טיסת ערב לפאפוס (נוחתת לקראת 8 בערב) עם ריינאייר וטיסת בוקר (ממריאה לקראת 10) חזרה. מהאפשרויות שראינו אלו הזמנים האופטימליים עם ילדים. גם על חשבון "לילה מבוזבז". ההתנהלות גם בטרמינל 1 בארץ וגם בטרמינל בקפריסין הייתה זריזה יחסית. מניח שבשיא הקיץ המצב יותר "לחוץ".
כל הטיול התבסס על ניידות ברכב מושכר. שימו לב שיש סוכנויות (לרוב הגדולות, אבל לא כולן) שהרכבים ממש בשדה התעופה ויש כאלה ששאטל לוקח אתכם לחניה מחוץ לשד"ת במרחק של כ-5 דקות נסיעה. לדעתי הנוחות של לקחת ולהחזיר את הרכב ישר בשדה שווה עוד כמה עשרות שקלים, אבל שכל אחד יעשה את החשבון. בכל מקרה כדי להכיר את הנקודה הזאת. בפועל השכרנו דרך HERTZ (דרך rentalcars) וקיבלנו רכב חדש (פחות משנה) במצב טוב ובשרות זריז גם בקבלה וגם במסירה.
הניווט היה כולו עם Google Maps. קליטה הייתה כמעט לאורך כל הדרך ולרוב (אבל לא תמיד) גוגל בחר בכבישים סבירים ולא דרכי עפר או דרכי אש ביערות. בכל מקרה, במיוחד באיזורים כפריים ובהרים כדי להסתכל על המסלול לפני תחילת הנסיעה ולהבין אם אין דרך "ראשית" עדיפה.
את הלילה הראשון והשני עשינו בפאפוס במלון Aquamare שנמצא יחסית בדרום הטיילת אך קרוב יותר לשדה התעופה. שני לילות נוספים עשינו בהרי הטרודוס במלון Forest Park. בשני המלונות הזמנו חדר משפחתי שהתבסס על מיטה זוגית ועוד 2 מיטות נפתחות. לילה אחרון העברנו שוב בפאפוס בדרום הטיילת בדירה (כי תכננו לצאת לפני ארוחת בוקר) "Seashell". המלונות הוזמנו מ-Booking.
אז קדימה לטיול.
ביום ראשון יצאנו מפאפוס צפונה ליום שהוקדש לצפון מערב האי.
ביום הזה ביקרנו במנזר St. Neophytos. מנזר עם נוף נחמד לים. צמוד למנזר כמה מערות נזירים מימי הביניים עם ציורי קיר. הכניסה למנזר (כמו לכל המנזרים שהיינו) בחינם אבל לראות את ציורי הקיר יעלה לכם כמה יורו לכל אחד.
משם המשכנו חזרה לחוף לצפות על מצוקים לבנים ועל שלד הספינה הטרופה Edro השלישי. לילדים (ולא רק) היה מרשים לראות ספינה משא "זרוקה" על הסלעים.
המשכנו לשיא היום מבחינתי – לקניון Avakas. שימו לב שיש שני "חניונים" לתחילת המסלול. אחד צמוד לחוף, אבל הגישה אליו מדרום חסומה בגלל שיפוצים בכביש (גוגל לא מכיר את החסימה). לכן צריך להגיע לחניון דרך כנסית Αγία Ματρώνα. הכביש הסלול נגמר בכנסיה ויש חניה ליד. אפשר להשאיר את הרכב כאן, או להמשיך עוד כק"מ על שביל עפר. בכל מקרה בשלב מסויים השביל הופך להיות במצב שעביר רק לרכב גבוהה (או ליסינג…). אז פשוט תחנו ותלכו ברגל (תזכרו שביטוח ההשכרה לא מכסה פגיעות בתחתית הרכב).
הטיול כולו לקח לנו כשעתיים כאשר הולכים הלוך וחזור באותו מסלול. לא חייבים להיכנס למים אבל חוצים את הנחל מספר פעמים ולילדים יכול להיות נחמד לחצות את הנחל עם סנדלים/נעלי מים. אחרי כחצי שעה הליכה (אם נכנסתם עם הרכב אחרי הכנסייה) מגיעים לקניון תלול ומרשים. עקרונית אפשר להמשיך ללכת בנחל כמה ק"מ. אבל אחרי כ-400 מטר הקניון נפתח ושם גם הסתובבנו. בדרך, שימו לב לסלע ענק שיהיה לכם מעל הראש, תקוע בין הקירות.
מהקניון המשכנו צפונה, אחרי ארוחת צהרים במסעדה שמצאנו בדרך, לשמורת אקמאס. טילנו סביב "מרחצאות אפרודיטה" והלכנו קצת לאורך המצוק לפני שחזרנו לאוטו ושמנו פעמינו חזרה למלון. דרך אגב, לא הייתי ממליץ לנסוע מחוץ לערים בחשיכה. הכבישים צרים, מפותלים ומאוד חשוכים.

ביום השני אחרי ארוחת הבוקר עזבנו את המלון עם מטרה להגיע להרי טרודוס שהיו "ליבת" הטיול. בסופו של דבר ים יש לנו במרחק הליכה מהבית, הרים ומפלים (גם אם לא בדיוק האלפים), פחות. למרות הנ"ל, תחנה ראשונה הייתה "סלע אפרודיטה". חוף ים מדרום לפאפוס המרוצף באבנים צבעוניות ובמרכזו כמה צוקים לבנים הבולטים לתוך ומתוך המים. אחרי העצירה התחלנו לטפס למרגלות ההרים לכיוון כפר Omodos. לפני הכניסה לכפר עצרנו ביקב Oenou Yi (אין לי מושג איך מבטאים את זה) שיש בו מרפסת את תצפית מרשימה וגם הרווחנו סיור קצר ביקב מאחד הבעלים שבו למדנו על יין Commandaria היחודי לאיזור הזה בקפריסין.
המשכנו לארוחת צהרים במרכז כפר Pano Platres וממנו גם יצאנו לטיול של שעה וחצי למפל Millomeris. למפל אפשר להגיע בשביל הארוך יותר היוצא מהכפר או לעשות עיקוף ולהגיע משמעותית קרוב יותר אם נוסעים בכביש שמגיע מדרום ויוצא מכביש B8 (תסתכלו במפה). סך הכל ההליכה מהכפר קלילה יחסית ומהנה למי שאוהב לטייל. את היום כאמור סיימנו במלון Forest Park.

אחרי ארוחת בוקר בחדר אוכל היפה של המלון יצאנו ליום השלישי שכולו היה בין פסגות הטרודוס. טיול בוקר צעדנו בשביל יפה למפל Caledonia. ניתן להגיע למפל מצפון או מדרום. אנחנו השארנו את הרכב בקצה הצפוני של Pano Platres ומשם הלכנו צפונה בתוך היער כ-45 דקות עד שמגיעים למפל. החזרה באותו דרך. אחרי חזרה לרכב התחלנו טיול רכוב עם עצירות מרובות שעובר מתחת לפסגת האולימפוס ועד לכפר Kalopanayiotis ומנזר Saint John Lampadistes. הדרך כולה דרך מפותלת ואיטית שעוברת בין וצמוד לכפרים שונים. קחו את הזמן, עצרו בתצפיות לאורך הדרך ותהנו מאוויר ההרים.
חזרנו לכפר Prodromos שברכזו מספר מסעדות לארוחת צהרים מאוחרת קצת. אחרי ההפסקה פנינו מזרחה למנזר Kykkos. ללא ספק המנזר המרשים ביותר שביקרנו בו בטיול. קחו את הזמן לטייל גם בחצרות וגם לגלות את המעברים הרבים במסדרונות הפנימיים. למרות שהמנזר הזה קצת מרוחק "מהציר" לא הייתי מוותר עליו ובהחלט מנסה לשלב אותו בצורה כזאת או אחרת בטיול. השמש כבר מזמן ירדה משיא השמיים ואנחנו עוד הספקנו לעצור במנזר Trooditissa חצי שעה לפני שסוגרים את השער. עדין הייתה שעת אור והעברנו אותה בסיור נחמד בכפר Foini השכן לPlatres. הגענו בדיון בזמן לתפילת הערב בכניסת הכפר כך שרוב הטיול ליווה אותנו בצלילי פעמונים או שידור התפילה ממגדל הכנסיה. מפה כבר התקדמנו ישירות למלון. כאמור, לא ממליץ למצוא את עצמכם נוהגים בלילה בכבישי/שבילי ההרים.
קיפולים וארוחת בוקר במלון ושוב מתחילים את היום הרביעי במפל Chantara הסמוך ל-Foini. נהגים זהירים יוכלו להגיע עם הרכב ממש עד למפל, אנחנו עצרנו באמצע הדרך וצעדנו עוד כמה דקות. במזג אוויר קצת יותר חמים בהחלט הייתי מוצא את עצמי טובל בבריכה למרגלות המפל. הפעם רק טבלנו את הידיים שמיד חזרו לכיסי המעיל. התחלנו להדרים והתחנה הבאה הייתה הגשר הוניציאני Tzelefos. מקום נחמד עם הליכה מאוד קצרה מהרכב. בקיץ הנחל שעובר מתחת לגשר כמעט יבש והנוף פחות מרשים. במקרה שלנו הייתה זרימה יפה שבהחלט הוסיפה לנוף בעצירת הצהריים. את הנסיעה מההרים עשינו על כביש F612 (שמקביל לכביש שאיתו עלינו לפני יומים) ושילבנו מספר עצירות לתצפית בדרך. בקצה הירידה מגיעים לכפר Kouklia בו ניתן למצוא כמה מסעדות/טברנות וגם אתר ארכיאולוגי עם שרידי עיר רומית (לא נכנסנו). את אחר הצהריים המאחורים העברנו בהשלמת קניות בסופר גדול בפאפוס (Papantoniou לא רחוק מהשוק של העיר) וטיול רגלי בשוק. אין כאן שום דבר מיוחד וסך הכל האווירה היא אווירה של דרום תל אביב (פלורנטין/שינקין) לחיוב ולשלילה. חובבי חנויות בטח ימצאו פה עניין גדול יותר. לפני שהשמש שקעה כבר הגענו לדירה האחרונה הסמוכה לטיילת. מפה אפשר לצאת לטיול רגלי לאורך הטיילת לצפות בשקיעה.

ויהיה לילה, ויהיה בוקר, והביתה.

 

תודה לרומן על שיתוף הטיול

אז מה היה לנו?