חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מטיילים בפאפוס
המדריך המלא לאזור פאפוס, קפריסין

הכפר לפקארה

הכפר לפקארה

Lefkara Village

הכפר לפקארה (Lefkara Village) הוא כפר ציורי עם רחובות צרים אשר נמצא בדרום מזרח הרי הטרודוס, כשעה וחצי נסיעה מהעיר פאפוס ומפורסם בעיקר בזכות עבודת הצורפות והתחרה שבו, בארכיטקטורה הייחודית שלו ובסביבה היפה והמרשימה בו הוא ממוקם.

לכפר יש היסטוריה ארוכה ומרתקת עוד מימי קדם. מאמינים כי הכפר הוקם על ידי הפיניקים במאה ה-12 לפני הספירה, ולאחר מכן התיישבו על ידי היוונים והרומאים. הכפר היה מרכז חשוב של אמנות ותרבות ביזנטית במהלך ימי הביניים, ורבים מהמונומנטים והיצירות המפורסמות ביותר שלו מתוארכים לתקופה זו.

השם לפקארה נלקח משילוב של המילים היווניות lefka - לבן, ori - גיר על שם הרי הגיר שעליהם נמצא הכפר.

היבט חשוב במורשת התרבותית של לפקרה הוא עבודת היד המסורתית שלה. הכפר מפורסם בעבודת התחרה שלו בעבודת יד, המכונה "lefkaritika", אשר מיוצרת בכפר במשך מאות שנים. עבודת התחרה נעשית בטכניקה מיוחדת הכוללת ציור דוגמה על פיסת בד פשתן או כותנה, ולאחר מכן תפירה ידנית של הדוגמה בחוט. התוצאה היא תחרה עדינה ומורכבת שזוכה להערכה רבה בקרב אספנים וחובבים ברחבי העולם.

האגדה מספרת כי הצייר המפורסם, לאונרדו דה וינצ'י ביקר בכפר בשנת 1481התרשם מהתחרה שיוצרה במקום ולכן קנה בד תחרה מנשות הכפר, אותו תרם לקתדרלה במילאנו.

תחרה

קאטו לפקרה ופאנו לפקרה

הכפר לפקרה מחולק למעשה לשני חלקים, קאטו לפקרה (Kato Lefkara) שמשמעותו לפקרה התחתונה, ופאנו לפקרה (Pano Lefkara) שמשמעותו לפקרה העליונה.

היבט חשוב נוסף במורשת התרבותית של לפקרה הוא עבודת היד המסורתית שלה. הכפר מפורסם בעבודת התחרה שלו בעבודת יד, המכונה "lefkaritika", אשר מיוצרת בכפר במשך מאות שנים. עבודת התחרה נעשית בטכניקה מיוחדת הכוללת ציור דוגמה על פיסת בד פשתן או כותנה, ולאחר מכן תפירה ידנית של הדוגמה בחוט לבן או אקרו. התוצאה היא תחרה עדינה ומורכבת שזוכה להערכה רבה בקרב אספנים וחובבים ברחבי העולם.

האגדה מספרת כי הצייר המפורסם, לאונרדו דה וינצ'י עצמו ביקר בכפר בשנת 1481 וקנה בד תחרה, אשר תרם לקתדרלה במילאנו.

פאנו לפקרה

כפר פאנו לפקרה או לפקרה העליונה, הוא הכפר העתיק וההיסטורי יותר מבין שני הכפרים המרכיבים את לפקרה. הוא ידוע בארכיטקטורה המסורתית שלו, ברחובות הצרים הציוריים ובבניינים הישנים. המבקרים בפאנו לפקרה יכולים ליהנות מחקור את המורשת התרבותית העשירה של הכפר, הכוללת מספר אטרקציות היסטוריות, מוזיאונים וכנסיות.

כנסיית המלאך מיכאל
כנסיית המלאך מיכאל היא אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר בפאנו לפקרה. זוהי דוגמה יפה לארכיטקטורה ואמנות ביזנטית והיא אחת הדוגמאות החשובות ביותר לאמנות ביזנטית בקפריסין. הכנסייה מתוארכת למאה ה-14 וידועה בציורי הקיר והאייקונים היפים שלה. פנים הכנסייה מעוטר בציורי קיר ביזנטיים מדהימים המתארים סצנות מהברית הישנה והחדשה.

לפקרה

מוזיאון לאמנות עממית לפקרה
המוזיאון לאמנות עממית לפקרה ממוקם במרכז פאנו לפקרה ושוכן בבניין משוחזר להפליא מהמאה ה-19. המוזיאון מוקדש לשימור וקידום האומנויות והמלאכות המסורתיות של אזור לפקרה, לרבות עבודת תחרה, רקמה, אריגה ועבודות כסף. המבקרים במוזיאון יכולים לראות דוגמאות של תלבושות קפריסאיות מסורתיות, כמו גם פריטי בית מסורתיים כמו כלי חרס, כלים ורהיטים.

מרכז מלאכת יד לפקרה
מרכז מלאכת יד לפקרה ממוקם בלב פאנו לפקרה ומוקדש לקידום ושימור מלאכת היד המסורתית של אזור לפקרה. המבקרים יכולים לצפות באומנים מקומיים בעבודה כשהם יוצרים יצירות יפות של תחרה, רקמה, אריגה ועבודות כסף. המרכז מציע גם סדנאות וחוגים שבהם המבקרים יכולים ללמוד טכניקות מלאכת יד מסורתיות.

מוזיאון שמן הזית של לפקרה
מוזיאון שמן הזית של לפקרה ממוקם באחוזה יפהפייה מהמאה ה-19 בלב פאנו לפקרה. המוזיאון מוקדש לשיטות המסורתיות של ייצור שמן זית בקפריסין, והמבקרים יכולים לראות דוגמאות לציוד ולכלים המשמשים בתהליך. המוזיאון מציע גם טעימות של זנים שונים של שמן זית המיוצר באזור.

מרכז הסביבה לפקרה
המרכז הסביבתי של לפקרה ממוקם בפאתי פאנו לפקרה ומוקדש לקידום פיתוח בר קיימא ושימור הסביבה הטבעית. המרכז מציע תוכניות חינוכיות וסדנאות בנושאים כמו חקלאות בת קיימא, אנרגיה מתחדשת והפחתת פסולת.

מלבד האטרקציות הללו, המבקרים בפאנו לפקרה יכולים ליהנות גם מסיורים ברחובות ובסמטאות המפותלות של הכפר, שלאורכן בבתים מסורתיים עם גגות רעפים אדומים ומרפסות עץ מעוטרות בפרחים צבעוניים. הכפר ידוע גם במטבח המסורתי שלו, הכולל מרכיבים מקומיים טריים כמו בשרים על האש, פירות ים טריים וארוחת מזה קפריסאית מסורתית.

קאטו לפקרה

כפר קאטו לפקרה או לפקרה התחתונה, הוא החדש והקטן מבין שני הכפרים המרכיבים את לפקרה . הוא ידוע בארכיטקטורה המסורתית שלו, ברחובות הצרים והציוריים שלו ובבניינים ישנים, בדומה לפאנו לפקרה. המבקרים בקאטו לפקרה יכולים ליהנות מחקור את המורשת התרבותית העשירה של הכפר, הכוללת מספר אטרקציות היסטוריות, מוזיאונים וכנסיות.

כנסיית הצלב הקדוש
כנסיית הצלב הקדוש היא אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר בקאטו לפקרה. זוהי דוגמה יפה לארכיטקטורה ואומנות גותית והיא אחת הדוגמאות החשובות ביותר לאמנות גותית בקפריסין. הכנסייה מתוארכת למאה ה-14 וידועה בציורי הקיר והאייקונים היפים שלה. פנים הכנסייה מעוטר בציורי קיר גותיים מדהימים המתארים סצנות מהברית הישנה והחדשה.

מוזיאון התחרה של קאטו לפקרה
מוזיאון התחרה של קאטו לפקרה ממוקם במרכז הכפר ומוקדש לאמנות המסורתית של ייצור תחרה, שהיא אחת המסורות התרבותיות החשובות ביותר של אזור לפקרה. המבקרים במוזיאון יכולים לראות דוגמאות של תחרה מסורתית, רקמה ואריגה, כמו גם ללמוד על ההיסטוריה והטכניקות של ייצור תחרה.

מוזיאון הכסף של קאטו לפקרה
מוזיאון הכסף של קאטו לפקרה ממוקם באחוזה יפהפייה מהמאה ה-19 בלב הכפר. המוזיאון מוקדש לאמנות המסורתית של ייצור כסף, שהיא מסורת תרבותית חשובה נוספת של אזור לפקרה. המבקרים במוזיאון יכולים לראות דוגמאות של עבודות כסף מסורתיות, כולל תכשיטים, כלים ופריטים דקורטיביים, כמו גם ללמוד על ההיסטוריה והטכניקות של ייצור כסף.

בתים מסורתיים
קאטו לפקרה ידועה בבתים המסורתיים היפים שלה, העשויים מאבן ובעלי גגות רעפים אדומים ומרפסות עץ המעוטרות בפרחים צבעוניים. רבים מהבתים הללו שוחזרו והפכו למלונות בוטיק או למסעדות, מה שמציע למבקרים הצצה לאורח החיים הקפריסאי המסורתי.

לפקרה

מלבד האטרקציות שהזכרנו, גם פה המבקרים בקאטו לפקרה יכולים ליהנות גם מלחקור את הרחובות והסמטאות המפותלות של הכפר, שלאורכן בבתים מסורתיים ובחנויות המוכרות עבודות יד ומזכרות מקומיות.

מיקום הכפר

אז מה היה לנו?